Kısa Kısa Sinop

4 Nisan 2018 tarihinde, Karadeniz, Kibrit kategorisine Ekin Baykal yazdı. Yorum Yok

Gittiğiniz bazı yerler insanlar tarafından bilinmesin istersiniz. İşte Sinop da bu şehirlerden biri. Sinop, doğallığıyla Karadeniz’e renk katan küçük ama sınırlarında bir çok güzelliği bulunan bir kent. Canınızı sıkacak tek şey, şehrin içindeki eski cezaevi. Bir de akşamları trafik sorunu var. Kalabalıktan değil, şehir 40.000 nüfusu bile kaldırabilecek bir yapıya sahip değil. 3 tarafı denizle çevrili ve sürekli rüzgârlı demiş olsam herhalde Sinoplular bana kızmaz.

Bir de kısa kısa Sinop’tan bahsetmek gerekirse;

– Sinop’ta yer alan kale yaklaşık 4000 yıl önce bölgenin hakimi Gaskalılar tarafından yapılmış.
– Kalenin cezaevi olarak kullanımına ait en eski belgeler ise 1568 yılına ait.
– Evliya Çelebi seyahatnamesinde bu zindandan şöyle bahsetmiştir; “Büyük ve korkunç bir kaledir. 300 demir kapısı, dev gibi gardiyanları, kolları demir parmaklıklara bağlı ve her birinin bıyığından 10 adam asılır nice azılı mahkumları vardır. Burçlarında gardiyanlar ejderha gibi dolaşır. Tanrı korusun, oradan mahkûm kaçırtmak değil, kuş bile uçurtmazlar.”
– Cezaevi, toplumdan tecrit edilmek istenen şair, yazar, sanatçı ve politikacılara ev sahipliği yapmış.
– Sabahattin Ali, Kerim Korcan, Osman Deniz, Refik Halit Karay, Mustafa Suphi, Ahmet Bedevi Kuran, Refi Cevat, Burhan Felek, Hüseyin Hilmi, Osman Cemal Kaygılı, Zekeriya Sertel ve bir çok isim bu cezaevinde yatmış.
– Türkiye’nin en kuzey noktası olan İnceburun Sinop’ta yer alıyor. Sinop’a 22 km uzaklıkta ve neresinde durursanız durum rüzgardan kaçamıyorsunuz.
– Erfelek şelaleleri olarak bilinen Tatlıca Şelalaleri 28 adet şelaleden oluşuyor. Bi kaynak suyu var, kaynağından alıp eve götüresiniz gelir. Kamp yapabiliyorsunuz.
– Sizi Sinop’tan 13-14 km uzaklıktaki Hamsilos koyunu ziyarete davet ediyorum.