Hazırsanız Yola Çıkıyorum

21 Aralık 2017 tarihinde, Kibrit, Özgürlük Yollarında, Yollardayız kategorisine Ekin Baykal yazdı. 21 Yorum

Eveeeeet. Kibrit’in son bakımları yapıldı, muayeneden geçti. Hatta inanmazsınız lastikleri bile değişti. Şimdi eksik kalan tek şey uzun bir yol. Tabiki yola çıkmadan önce yolda lazım olabilecek araç ve gereçleri de temin etmem lazım. Biraz da gıda takviyesi dedik mi ooohh! tadından yenmez bu yolculuk. Yola çıkmadan önce, çevremdekilere seslendim “ben buradan çıkmadan önce beni eksiksiz bir şekilde yola hazırlayın” diye.

İhtiyaçlar, Eksikler, Fazlalar ve Arada Kalanlar

Güzel bir ihtiyaç listesi hazırladım. Biraz samimi, biraz da maddi oldu idare edin artık. Önce Kibrit diyerek, yedekte bulunması gerekenleri aldım;

  • Platin / Meksefe / Buji / Buji kabloları
  • Kriko (Orijinal T2 krikosudur, lütfen!)
  • Lastik tamir kiti, 20/50 yağ, zincir ve sigorta
  • Harita, navigasyon, Türkiye’de gezilecek yerler ve Türkiye’de yapılması gereken 999 şey listesi.

Bunlar maddi kısmıydı, samimi kısmı da beni ilgilendiriyor. Benim listem de şöyle;

  • İçlik, kışlık yün çorap, atkı, bere, eldiven ve bi düzine polar
  • Takviye battaniye, yorgan ve nevresim
  • Bot ve balıkçı çizmesi (terlik var merak etmeyin)
  • Bol bol pijama, eveeet doğru bildiniz o hunili mavi pijamalardan

 

 

Bu listedekiler dışında ana ihtiyaçlarımı karşılayacak ekipmanlarım, giysilerim, araç ve gereçlerim elbette var. Şimdi ise işin yolda olma maliyetini bulmaya, yani maddiyat kısmını çözmeye geldi. Hali hazırda zaten internet üzerinden az da olsa para kazanabiliyorum. Öyle çok bir şey değil, iş gelince ücret karşılığı tasarım yapıyorum. Ya da makale yazıp küçük getiriler sağlayabiliyorum. Yine de bunlar yeterli olmayacak, bunu da biliyorum. O yüzden, yolculuğum boyunca ufak tefek şeyler satmayı düşündüm, bunlar ne olabilir? Bir çanta, bileklik, sıradışı bir çorap, kendi yaptığım ahşap tasarımlar, boyalı taşlar, kupa bardak ve buna benzer şeyler, tabi bir parça kitap, bir tutam sanat. Gökyüzü bana “devam et” dediği sürece yollardayım.

Yolda olduğum süre boyunca ise, insanlardan kitaplarını isteyip, verdikleri her kitabı farklı bir yerde bir başkasına kitabın sahibinden hediye etmek istiyorum. Tüm bunları da instagram’daki @vostirgit hesabımdan paylaşmam gerektiğini biliyorum. Belki insanlar hiç tanımadıkları birine kitapla birlikte bir not yazmak ister, bir şeyler söylemek ister. Ordu’daki bir insanın, İzmir’deki bir insana söylemek istediği şeyler vardır, olmalı.

Yolum ne tarafa düşer? Nereden geçeceğim?

İlk durağım mecbur Samsun olacak, Ordu’dan çıkıp Samsun’a uğramamak olmaz. Samsun’dan sonrası için net bir rota belirleyemem. Düşündüğüm şey, önce Batı Karadeniz’e geçip oradan Ege’ye ve sonrasında Akdeniz’e inmek. Her şey yolunda giderse, Güneydoğu’ya ve ardından Doğu’ya gitmek istiyorum. Bu güzergâhta bulunan her ile, her ilçeye, her köye uğrama durumum var. Yol boyunca yeni insanlar tanımak ise yolda olmanın en güzel yanı olacak.

Yolculuk boyunca yanına uğramak istediğim insanlar var. Hemen hemen hepsiyle bir vosvos etkinliğinde tanıştım. Bir findan kahvelerini içmeden şuradan şuraya gitmem.

Siz ne yapabilirsiniz? Nasıl destek olabilirsiniz?
  • Yolda olduğum süre boyunca instagram’da, facebook’ta ve twitter’da @vostirgit hesabımdan paylaşımda bulunacağım. Bu paylaşımlarımın daha çok insana ulaşması için sizler de paylaşabilir, @vostirgit hesabımı takip edebilirsiniz.
  • Bulunduğunuz il,ilçe ya da köye gelirsem mutlaka ziyaretime gelin. Maddi olarak değil, manevi olarak gelin. Size bir kahve sözüm olsun.
Ne zaman yola çıkacağım? Dönüşle ilgili bir tarih var mı?

Aslında benim bu hafta sonu (24 Aralık’ta) yola çıkmam gerekiyordu ancak Kibrit’in ve benim yolculuk hazırlığım tahminimden biraz daha uzun sürdü. Sonrası zaten yılbaşı. Gelin görün ki benim de Ocak ayının ilk haftasında ufak tefek işlerim var. O yüzden yola çıkış tarihim net olarak belli değil, ancak Ocak ayı bitmeden ben yola çıkmış olacağım. Dönüş için bir tarih yok. Tarih olmadığı için ufukta görünen bir dönüş yok. O yüzden ben çok takılmadım bu konuya, siz de fazla takılmayın.

İnternette buradayız, sosyal medyadaki bütün hesaplarda @vostirgit‘teyiz.
Ayrıca Kibrit’e kibrit@vostirgit.com ‘dan ulaşabilirsiniz.